ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ ADANA

ÇİKOLATA ÇEŞİTLERİ ADANA

EVDE ÇİKOLATA NASIL YAPILIR?

Çikolata sevmeyen yoktur. Onlarca çeşit çikolata bulunmaktadır. Meyve parçacıklı, fıstıklı, fındıklı veya karamelli çeşitleri her yerde karşılaştığımız çikolata çeşitlerindendir. Sinirlendirdiğinizde veya ok acıktığınızda hemen bir çikolata yersiniz. Kendinizi çikolata le yatıştırdığınız duygusu artık bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Yani çikolata tüketmek kesinlikle mutluluk hormonunu daha da artırmaktadır. Evinizde de kendiniz farklı lezzetler ile birleştirmek ve kendi damak zevkinize göre bir çikolata yapabilirsiniz. Peki, evde çikolata nasıl yapılır?

Evde çikolata yapmanın vereceği en büyük keyiflerden birisi de kesinlikle sıcak çikolatanın tadına varacak olmanız. Öncelikli olarak çikolata yapabilmek için gerekli olan malzemeleri sıralayalım.

Şeker, un, margarin, vanilya, kakao ve yumurta evde çikolata yapımı için gerekli olan malzemelerdir. Görüldüğü üzere hemen herkesin evine olan ve bulunması oldukça kolay olan malzemeler ile kendi çikolatanız yapabilirsiniz. Öncelikli olarak dokuz yemek kaşığı toz şekeri ve 3 adet yumurtayı iyice çırpmalısınız. Yaklaşık 15 veya 20 dakika kadar çırpma işlemi yapmanız ikilinin karşımı için yeterli bir süredir. Bu ikilinin karışımından sonra kabın içine dokuz adet yemek kaşığı ile unu, bir paket vanilyayı, üç kaşık kakaoyu da kabı içine ekleyerek 25 veya 30 dakika kadar tekrar çırpmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra sadece geriye kalan margarini ise yarım paket ölçümünde tavada eritmelisiniz. Margarin eridikten sonra ılık bir sıcaklığa gelmesini bekleyin. Ilıdıktan sonra karışımı yaptığınız kabın içerisinde margarini de ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak bu karşımın içerisinde az miktarda da süt de eklenebilir.

Hazır olan çikolatanızı dilerseniz sıcak olarak meyve dilimleri ile servis yapabilirsiniz. Bir diğer sunum çeşidi de kalıplara koyarak buzdolabına elde ettiğiniz sıvı çikolatayı dondurmak olacaktır. Böylece şirin dolap kalıpları ile elde etmek istediğiniz şekillerde ev yapımı çikolatanızı sevdiklerinize sunum yapabilirsiniz.

Direkt olarak yaptığınız karışımı dondurarak kalıplar halinde çikolata elde edebilirsiniz. Daha sonra kullanmak istediğinizde su buharında eritme tekniği ile kalıp halindeki çikolatanızı eriterek sıvı halde tekrar kullanabilirsiniz. Mutluluğun en kolay yolu olan çikolata yapımını evde de denemelisiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


gerçek medyumlar
adana seo
adana klima servisi mersin web tasarım
mersin seo